Nadwyżki wyprodukowanej energii można zmagazynować w sieci operatora i wykorzystać na zasadzie opustów w następnym roku rozliczeniowym. Moduły fotowoltaiczne nie wymagają skomplikowanych prac serwisowych ani innych nakładów finansowych w trakcie użytkowania. Posiadają żywotność nawet 25 lat.
Do zamiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną służą ogniwa fotowoltaiczne (inaczej: ogniwa słoneczne bądź fotoogniwa), a proces zamiany nosi nazwę konwersji fotowoltaicznej. Ogniwo fotowoltaiczne to krzemowa płytka półprzewodnikowa, wewnątrz której istnieje bariera potencjału (pole elektryczne), w postaci złącza p-n (positive – negative). Padające na fotoogniwo promieniowanie słoneczne wybiją elektrony z ich miejsc w strukturze półprzewodnika, tworząc pary nośników o przeciwnych ładunkach (elektron z ładunkiem ujemnym i z ładunkiem dodatnim „dziura”, powstała po jego wybiciu). Ładunki te zostają następnie rozdzielone, co sprawia, że w ogniwie pojawia się napięcie. Takie ogniwa łączy się w panele fotowoltaiczne które, podłącza się do urządzeń pobierających energię i następuje przepływ prądu elektrycznego.
Standardowy krzemowy panel fotowoltaiczny (panel PV) zbudowany jest z modułów połączonych ze sobą szeregowo i równolegle. Im silniej napromieniowany jest przez słońce, tym więcej prądu generuje, a tym samym zwiększa swoją wydajność. Przy zachmurzeniu oraz w porach mniejszego nasłonecznienia (ranek, wieczór) wydajność jest z reguły mniejsza, ale mimo to panele fotowoltaiczne w dalszym ciągu wytwarzają prąd. W praktyce wyróżniamy kilka technologii produkcji paneli PV:
Zarówno w przypadku paneli krystalicznych jak i cienkowarstwowych rozróżnia się dwa rodzaje połączeń elektrycznych:
Połączenia szeregowe – w tym przypadku sumują nam się napięcia poszczególnych paneli układu, natomiast wartość ich natężenia pozostaje stała. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystywać w danym szeregu panele fotowoltaiczne tego samego typu oraz serii. Połączenia szeregowe stosuje się z reguły w systemach stringowych on-gridowych (system zintegrowany z siecią).
Połączenia równoległe – w tym przypadku z kolei sumują się natężenia prądu poszczególnych paneli występujących w łańcuchu, natomiast wartość ich napięcia w układzie pozostaje stała. Są to połączenia wykorzystywane najczęściej w układach off-gridowych, (system autonomiczny) kiedy znaczny nacisk kładzie się na możliwie wysoki poziom natężenia prądu uzyskiwanego w systemie w celu ładowania akumulatorów.
Wytwarzanie prądu z systemów fotowoltaicznych możemy podzielić na etapy:
Warto tutaj przypomnieć, że prąd z inwertera (falownika) ma nieznacznie większą częstotliwość co powoduje „wypychanie” prądu z sieci i wykorzystanie w pierwszej kolejności prądu z instalacji PV.
Najnowsza technologia ogniw fotowoltaicznych pozwala wykorzystywać słońce jako niewyczerpane źródło energii.
Dopasujemy projekt, wykonamy kalkulację, zaproponujemy system PV oraz pomożemy otrzymać dotację i odbiór energetyczny.
Instalacje fotowoltaiczne redukują koszty energii elektrycznej i mają niezaprzeczalną zaletę – energia z instalacji PV nie drożeje
Kluczowym elementem w systemach fotowoltaicznych jest jakość zastosowanych elementów i fachowy montaż.