Rozwiązania techniczne w fotowoltaice

Konfiguracje systemów fotowoltaicznych

solar panel against high voltage towersAutonomiczny system fotowoltaiczny pozwala na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Głównym założeniem autonomicznego systemu jest wytworzenie energii elektrycznej wyłącznie ze słońca i wykorzystanie jej do pokrycia całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną. Energia elektryczna z systemu autonomicznego może być wykorzystywana zarówno w dzień jak i w nocy.


Systemy autonomiczne stosuje się przede wszystkim tam, gdzie nieopłacalna staje się budowa linii energetycznej oraz przyłączy do zasilania poszczególnych obiektów, np. takich jak:

  • schroniska górskie
  • przepompownie wody, przekaźniki telekomunikacyjne
  • sygnalizacja drogowa, tablice ogłoszeniowe
  • systemy zasilania awaryjnego
  • automaty z napojami, parkomaty
  • zasilanie jachtów, przyczep campingowych

Systemy fotowoltaiczne zintegrowane z siecią mogą mieć postać elektrowni z dużą ilością paneli fotowoltaicznych oddających energię do sieci elektroenergetycznej lub systemów zintegrowanych z budynkiem. W tym drugim przypadku celem systemu jest zasilanie budynków dołączonych do sieci, gdzie energię z sieci pobiera się tylko wtedy, gdy zapotrzebowanie na nią przewyższa jej produkcję w ogniwach fotowoltaicznych. Systemy te dołączone są do sieci poprzez falownik (często nazywanym także inwerterem sieciowym), natomiast nie ma potrzeby instalowania akumulatorów oraz regulatorów ładowania, ponieważ sieć jest w stanie przyjąć całą energię wyprodukowaną przez system fotowoltaiczny.

Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do podgrzewania wody – Do podgrzania wody w niewielkim bojlerze potrzeba około 6 kWh energii elektrycznej dziennie. Aby energię tą wytworzyło słońce wystarczą 4-6 paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W oraz sterownik, który podłączony do grzałki w bojlerze podgrzewa wodę użytkową. Takie rozwiązanie zaskakuje prostotą wykonania. Zaletą systemu jest także niski koszt oraz mały stopień skomplikowania. Taka instalacja działa praktycznie bezawaryjnie przez długie lata. Wadą rozwiązania jest to że w bardzo słoneczne dni ciepła woda użytkowa jest gotowa w krótkim czasie i grzałki wyłączają się powodując marnotrawienie energii ze słońca. Koszt prostego systemu do podgrzewania cwu wraz z montażem i gwarancją to ok 7 tys. zł.


ML-System_logoInnowacyjny system BIPV (Building Integrated Photovoltaics)

Wprowadzenie fotowoltaiki do środowiska budowlanego rozszerzyło  ideę efektywności energetycznej. Wyzwaniem dla projektantów staje się  tworzenie obiektów funkcjonalnych, ekonomicznych oraz estetycznych  z wykorzystaniem aktywnych systemów produkujących energię. Nowoczesna instalacja BIPV nie jest już więc wyłącznie generatorem zielonej elektryczności.

Od kilku miesięcy współpracujemy z firmą ML SYSTEM, która jako jedna z pierwszych firm w Polsce wyspecjalizowała się w projektowaniu  i wykonywaniu zintegrowanych systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV), zintegrowanych z budynkami (BIPV), służących uzyskiwaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Takie rozwiązania oprócz zindywidualizowanych technologii, parametrów technicznych czy rozmiarów, odznaczają się dodatkowymi cechami i funkcjami ważnymi z punktu widzenia architektury lub funkcjonowania budynku. Mogą to być odpowiednio : izolacja termiczna, izolacja energetyczna, izolacja akustyczna, funkcja grzania pomieszczeń, zmienna transparentność, funkcja topienia śniegu, odporność na parcie i ssanie wiatru.

W ramach systemu BIPV możemy Państwu zaoferować : fotowoltaiczne szyby zespolone, moduły NoFrost, osłony przeciwsłoneczne ML LAMELA STAŁE/RUCHOME, fotowoltaiczne fasady wentylowane, fotowoltaiczne świetliki i zabudowy tarasów, zadaszenia parkingów, fotowolaticzne balustrady i wiele innych ciekawych rozwiązań.

Wszelkich informacji na temat techniki BIPV udzieli Państwu nasz specjalista. ZAPRASZAMY !

6

SONY DSC

1


» Jak działa fotowoltaika?

Trwałość oraz niezwykle wysoka wydajność

Najnowsza technologia ogniw fotowoltaicznych pozwala wykorzystywać słońce jako niewyczerpane źródło energii.

» Dla kogo jesteśmy?

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie fotowoltaiki

Dopasujemy projekt, wykonamy kalkulację, zaproponujemy system PV oraz pomożemy otrzymać dotację i odbiór energetyczny.

» Czy warto zainwestować?

Niskie koszty eksploatacji oraz dotacje

Instalacje fotowoltaiczne redukują koszty energii elektrycznej i mają niezaprzeczalną zaletę – energia z instalacji  PV  nie drożeje

» Bezpieczeństwo

Bezawaryjność i brak części ruchomych

Kluczowym elementem w systemach fotowoltaicznych jest jakość zastosowanych elementów i fachowy montaż.